Wyjazd na pokazy z fizyki i chemii

We wrześniu,  tradycyjnie już po raz  kolejny Instytut Fizyki UMCS w Lublinie odwiedzili uczniowie klas gimnazjalnych oraz uczniowie klas VII szkoły podstawowej, aby świetnie się bawiąc zrozumieć trudne prawa fizyki na przykładach ciekawych doświadczeń prezentowanych przez doświadczonych wykładowców akademickich. W tyym roku pokazy poświęcone były następuj ącym działom fizyki: elektrostatyka, radioaktywność, mechenika oraz akustyka.

Pokazy bardzo podobały się uczniom, a kilkoro z nich praktycznie uczestniczyło w ich prezentacji. Tematyka pokazów doskonale wpasowała się w program fizyki w gimnazjum i była świetną powtórką przed egzaminem gimnazjalnym.

Po godzinnej przerwie  nadszedł czas na pokazy z chemii  w auli sąsiedniego wydzialu.  Podczas nich prezentowane były doświadczenia zarówno kolorowe, tajemnicze jak również wybuchowe. Młodzież z wielkim zaciekawieniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom i chłonęła przekazywaną wiedzę. Eksperymenty były przeprowadzone w sposób interesujący i zrozumiały dla odbiorców.

Po części naukowej nadszedł czas na rozrywkę. W tym celu 74 osobowa grupa uczestników wycieczki udała się do Centrum Handlowego Plaza, gdzie obejrzała wybrane przez siebie filmy. Dziewczęta wybrały dramat, natomiast chłopcy zdecydowali się na film sensacyjny. Wszyscy byli zadowoleni z seansów filmowych i z bardzo dobrymi humorami wrócili do domów. Na pewno w przyszłym roku pojedziemy po raz kolejny na UMCS i poczujemy się jak studenci.
Organizatorem wyjazdu na pokazy byał nauczycielka fizyki  i chemii p. Mariola Cąkała, a opiekunami  panie -Danuta Szewczak i  Barbara Mich.