Wyjazd na pokazy z fizyki i chemii na UMCS w Lublinie

29 września uczniowie klas IA, IB i II gimnazjum pojechali na edukacyjną wycieczkę do Lublina. Uczestniczyli oni  w pokazach z chemii i fizyki na UMCS.
W tym roku były to już 57. pokazy z fizyki. W programie pokazów były następujące działy fizyki:
- Elektromagnetyzm
- Ciecze
- Fizyka ludzkiego ciała
- Rezonanse
W bardzo ciekawy sposób z prowadzący poszczególne pokazy,  z dużą dozą humoru,  zaprezentowali ważne doświadczenia. Uczniowie mogli zobaczyć zjawisko napięcia powierzchniowego,  włoskowatości,  lepkości. Prezentowana także była ciecz nienewtonowską, naczynia połączone oraz prawo Pascala.  Gimnazjaliści  mogli ponadto zaobserwować obrazy z  kamery termowizyjnej,  doświadczenie Oersteda i Michała Faradaya oraz wiele innych.
Po godzinnej przerwie, którą uczniowie spędzili na spacerach rozpoczęły się pokazy z chemii.
Jak co roku,  cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Pokazy rozpoczęło doświadczenie z atramentem  sympatycznym – po spryskaniu roztworami czystych kartek pojawił się napis "Czy lubisz chemię?"  Podczas pokazów przeprowadzane  były  najbardziej wybuchowe i spektakularne doświadczenia.
Gimnazjaliści mogli  m. in. zobaczyć dyfuzję, próbę Tollensa,  spalanie piany wypełnionej wodorem i inne bardzo ciekawe i kolorowe eksperymenty.  Jak zwykle największą ciekawość wzbudziły doświadczenia z ciekłym azotem.
Tego typu demonstracje pomagają w zapamiętaniu i zrozumieniu wiedzy zdobytej w szkole.
Po edukacyjnej części  wycieczki nadeszła część  bardziej rozrywkowa – czas wolny w Centrum Handlowym Plaza i seans filmowy.
Z  wycieczki uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi w doświadczenia, a także pełni nadziei, że za rok wezmą udział w  kolejnych pokazach.